«Поляни» весело вшанували Щедрих Богів

Дещо подібним на зустріч нового адміністративного 2012 року видався цього разу Щедрий Вечір перед новим 7520 літом. А саме — близькістю добового часу їх настання. Якщо світський новий рік щорічно в ніч з 31 грудня на 1 січня вступає у свої права в 0 годин 0 хвилин, то нинішнє язичницьке Новоліття настало 22 лютого в 0 годин 35 хвилин. Інших подібностей не простежувалося. Та й час 00.35 аж ніяк не був пов’язаний з північчю — просто саме на ці хвилини припало Різдво нового Місяця — першого весняного Молодика.

Традиційною Щедрою вечерею зустріла Новоліття Бориспільська громада Українських рідновірів «Поляни». Святковий стіл майже вгинався під варениками з сиром та сметаною, млинцями, ковбасою, печеною картоплею, узваром та іншими стравами й напоями. У царині веселощів, побажань та подяк за урожайне старе літо й були вшановані у славному Борисполі Щедрі Боги.

Як відомо, Щедра вечеря, на яку завжди перед Новоліттям збиралася вся родина господаря, — родинне свято. Однак у цьому випадку такою родиною виступила місцева рідновірська громада. Тож, як і в родинному колі, спочатку було висловлене побажання: «не бачити» жерця за Дідухом і в новому літі; потім Дідуха обмолотив наймолодший член громади і всі разом вийшли надвір «гріти Діда» — спалити те, що залишилося від обмолоченого Снопа.

Цього вечора лунали щедрівки — обрядові магічно-славильні пісні, у яких закликали ластівочку, зозуленьку нести у наш край на своїх крилах щедре нове літечко. Та своєрідною кульмінацією свята стала щедрівка, яку заводив жрець Вогнедар, а вся громада підхоплювала:

Щедрий Вечір, Щедрий!

Дай, Боже, нам добре!

Зроди, Боже, бджоли!

Хай рясніє збіжжям поле!

Зроди, Боже, гречку

Від кореня до вершечка!

Зроди, Боже, жито

На многеє літо!

Дай, Боже, врожаю

У нашому краю!..

Співи та веселощі тривали, аж поки, вже 22 лютого, не задзеленчав будильник, виставлений на 0 годин 35 хвилин, який підказував, що вже народився весняний Місячик і настало нове 7520 літо.

— Шановні Дажбожі онуки, українці за вірою, нащадки славних Предків — полян-русичів! — урочисто лунали напутні слова полянського жерця. — Будьте здорові із Новоліттям! Хай Щедрі Боги допомагають у щасті, здоров’ї й радості це Свято провести, від Новоліття до Великодня, від Великодня до Купайла, від Купайла до Обжинок, від Обжинок до Коляди, від Коляди — стільки літ, доки Род призначив вік! Та не самі з собою — з отцем, ненькою, з сестрами братами, із приятелями, з милим Дажбогом, із усім родом!

Щоб у вас було всього доволі і у хаті, і на полі, на подвір’ї і в коморі, як води в морі! Щоб вам вівці окотились і корови отелились! Щоб вам дали Боги з неба стільки, скільки вам треба! З Новолітям вас! Слава Щедрим Богам і Богиням у Сварозі єдиним!

— Навіки слава! — прокотилося дружне, гучне відлуння по всенькому Борисполю.